Site Rengi

Türkiye'nin İlk ve Tek Kuyumculuk Sektörü Haber Sitesi
Kuyumcudan Haber

Kovid-19 Tedbirleri Kapsamında Kuyumcu Mağazalarında Deneme Süresi kısa tutulacak

Sağlık Bakanlığınca, yapılan

Kovid-19 Tedbirleri Kapsamında Kuyumcu Mağazalarında Deneme Süresi kısa tutulacak

Bakanlığın kararına göre, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sonrası normalleşme sürecinde alınacak tedbirler kapsamında kuyumcu, bijuteri ve saatçilerde, ürünleri deneme süresi olduğunca kısa tutulmaya çalışılıcak…

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulunun önerileriyle  “Kuyumcu, Bijuteri ve Saatçiler ile İlgili Alınması Gereken Önlemler” adlı rehber hazırladı.

  1. Mağazanın görünür yerlerine uyulması gereken talimatlar yazılacak
  2. Müşteriler, diğer müşteriler ve çalışanlar ile aralarında sosyal mesafeyi sağlamaları hususunda uyarılacak.
  3. Müşteri içeri girdiğinde alkol bazlı el antiseptiği veya en az yüzde 70’lik alkol içeren kolonya ile ellerini ovalayacak.
  4. Müşterilerin maskeli olarak mağazaya girmesi sağlanacak.
  5. Maskesi olmayanlar için maske bulundurulacak.
  6. Müşteriler mecbur kalmadıkça yüzeylere dokunmayacak. Müşterilerin mağazada mümkün olduğu kadar kısa süre kalması sağlanacak. Maskesiz ve maskeyi burun ve ağız kapalı şekilde kullanmayan müşteriler içeri alınmayacak.
  7. Çalışan ve müşteri dahil 4 metrekareye 1 kişi olacak şekilde müşteri alınacak. Bu kurala göre iş yeri kapasite bilgisi kapıya asılacak.
  8. Sosyal mesafe kurallarına uyulacak, sıra beklenmesi gereken her yerde mesafeler yer işaretleriyle belirlenecek.

MİSAFİR ALINMAYACAK

Dışarda sırada olan müşteriler sosyal mesafe kurallarına göre belirlenmiş işaretlerde bekleyecek. Müşterilerden mağazalara tek başlarına girmeleri istenecek, eşlik eden diğer kişiler dışarıda kalacak, iş yerlerine misafir alınmayacak.

Girişte müşteriler tarafından kullanılmak üzere alkol bazlı el antiseptiği veya en az yüzde 70’lik alkol içeren kolonya bulundurulacak. El antiseptiğinin doluluk durumu belirli aralıklarla kontrol edilecek ve her zaman dolu olması sağlanacak.

İçeri giren her müşterinin ellerini dezenfekte etmesi sağlanacak. Deneme süresi mümkün olduğunca kısa tutulacak, denenen ürün alınmıyorsa ürüne zarar vermeyecek özellikte alkol veya sabunlu suyla silinecek.

Denenen ürünlere ultraviyole ışınları uygulanmayacak. Personeli korumak için tezgahlar ve müşteri alanı arasına geçici bir ayırıcı veya pencere yerleştirilecek.

Müşterilerden tercihen temassız olmak üzere nakit olmayan ödeme yapmaları istenecek. Ortam düzenleme, havalandırma ve temizlik her gün düzenli olarak yapılacak.

Özellikle kapı kolları, telefon ahizeleri, masa yüzeyleri gibi sık dokunulan yüzeylerin temizliğine dikkat edilecek.

Bu amaçla, su ve deterjanla temizlik sonrası dezenfeksiyon için 1/100 sulandırılmış çamaşır suyu kullanılacak. Çalışma tezgâhları, ekipmanları ve aletleri düzenli olarak temizlenecek.

HAVALANDIRMAYA DİKKAT EDİLECEK

Müşteriler ödeme terminalini kullanır ve dokunurlarsa burası hemen alkolle temizlenecek. Temizlik yapan personelin tıbbi maske ve eldiven kullanması sağlanacak. Temizlik sonrasında personel maske ve eldivenlerini çıkarıp iş yerindeki çöpe atacak, ellerini en az 20 saniye boyunca su ve sabunla yıkayacak, sabun ve suyun olmadığı durumlarda alkol bazlı el antiseptiği kullanılacak.

Kapı ve pencereler açılarak içerinin sık sık havalandırılması sağlanacak. Merkezi havalandırma sistemleri bulunan iş yerlerinin havalandırması temiz hava sirkülasyonunu sağlayacak şekilde düzenlenecek, havalandırma sistemlerinin bakımı ve filtre değişimleri üretici firma önerileri doğrultusunda yapılacak. Varsa lavabo müşterilere kapalı olacak ve sık aralıklarla temizlenecek.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
× Whatsapp İletişim